سوالات متداول

بررسی سوالات متداول SEO

در این قسمت قصد داریم تا برخی از ابهامات درباره سئو را باهم بررسی کنیم

اگر شما صاحب یک کسب و کار باشید و یا شروع به یادگیری سئو کرده باشید، قطعا به دنبال بهینه سازی وب سایت خودتان هستید تا به راحتی در اختیار کاربران قرار گیرد و احتمالا در این مسیر به سوالات بسیار زیادی مواجه خواهید شد.
برای پیداکردن سوالات ساده و یا مشکل خود نمیدانید به کدام وب سایت ها مراجعه کنید و پاسخ های متناقضی هم در خصوص سوالات خود پیدا خواهید کرد.
دلیل این مشکل این است که موتور های جستجو به طور روزانه در حال بهینه سازی خود هستند تا بتوانند بهترین تجربه ممکن را در اختیار جستجوگران قرار دهند (به گفته گوگل سالانه حدود 500 تا 600 آپدیت انجام می شود). از آنجایی که شخص یا افرادی نتوانند به روال کاری موتور های جستجو خدشه ای وارد کنند، تمامی این موارد به صورت محرمانه بوده و گاها برخی از آنها لو می رود، ولی سایر موارد بر اساس آزمون و خطاها کشف شده است.
برخی از این سوالات در مرور زمان ثابت مانده است و تغییرات چشمگیری نداشته اند، که آنها را در زیر می‌توانید مشاهده کنید.

سوالات عمومی SEO

سئو چیست؟

برای کسب رتبه های برتر در موتور های جستجو، ابتدا باید مطمئن شوید که گوگل به طور کامل متوجه شده است که شما درخصوص چه موضوعی صحبت می کنید. بعد نوبت به این می رسد تا گوگل را قانع کنید که شما برترین گزینه برای این موضوع هستید و در آخر نیز محتوای خود را طوری تولید کنید که هم برای موتور های جستجو و هم برای مخاطب قابل درک باشد.

در اصل سئو سایت به سه قسمت اصلی سئو تکنیکال (کاملا مرتبط با سورس برنامه)، سئو داخلی یا on page seo (سئو داخل سایت) و سئو خارجی یا off page seo (تمامی مواردی که خارج از وب سایت اتفال می افتد) تقسیم می شود و شما به عنوان مدیر سئو باید تعامل بسیار بالایی با تیم های فعال در این حوزه ها داشته باشید و دانش کافی برای این امور را نیز کسب کنید.

آیا کسب و کار ما به سئو نیاز دارد؟

شما برای دریافت ورودی از موتور های جستجو (بر اساس هر کلمه کلیدی) باید هزینه ای را پرداخت نمایید و سئو بهترین سرمایه گذاری برای شما در این مسیر به حساب می آید.

زمانی که شما کمپین های PPC یا همان پرداخت به ازای هر کلیک را راه اندازی می کنید؛ باید به ازای تمامی کلیک های صورت گرفته پول پرداخت کنید. بسته به استراتژی شرکت ها، همسو سازی این کمپین ها با سئو سایت متفاوت است ولی باید این نکته را در نظر داشته باشید که این مورد می تواند به بهینه سازی هزینه های کسب و کار شما تاثیر بسیار زیادی داشته باشد.

organic-vs-ads

سئو چگونه کار می کند؟

سئو در حقیقت بیش از 200 المان را شامل می شود و گوگل برای بررسی هریک یا گروهی از آنها الگوریتم هایی را طراحی کرده است تا کیفیت و درستی محتواها را بررسی کند.

کار گوگل به عنوان یک موتور جستجو ایجاد بهترین تجربه برای جستجوگر است، به همین دلیل هر روز تمامی الگوریتم های خود را برای رسیدن به این هدف بهینه سازی می کند.

کاری که سئوکار برای شما انجام می دهد این است که تیم شما را راهبری کرده و به گوگل این اطمینان را بدهد که شما بهترین و معتبرترین مرجع در آن حوزه تخصصی هستید.

از کجا سئو را یادبگیریم؟

منابع مختلف بسیلپار زیادی در خصوص سئو و تبلیغات وجود دارد که شما می توانید به آنها مراجعه کنید.

از جمله برترین این وب سایت ها می توان به  moz, search engine journal, search engine land, semrush, ahref اشاره کرد و اگر علاقه مند به یادگیری به صورت تصویری هستید، می توان از آموزش های وب سایت لیندا و یودمی نیز استفاده کنید.

توجه: مراکز و شرکت هایی در سراسر ایران نیز اقدام به آموزش می کنند ولی از انجایی که این دانش کاملا به روز است، پیشنهاد می شود حتما از مراجع انگلیسی که با تاخیر بسیار کمی در انتشار اطلاعات استفاده شود. همچنین می توانید از طریق همین سایت به آخرین اطلاعات در این حوزه نیز دسترسی داشته باشید.

چگونه استراتژی سئو خود را بچینیم؟

اگر به تازگی قصد راه اندازی وب سایتی را دارید، باید بر روی اهداف بیزینسی، طراحی ظاهر و سئو تکنیکال خود تمرکز کنید و پس از آن شروع به سئو داخلی نمایید ولی اگر در حال حاضر دارای وب سایت هستید؛ ابتدا باید لینک های مخرب و یا شکسته خود را شناسایی کرده و تصحیحشان کنید. همزمان باید سئو تکنیکال وب سایت نیز باید بهینه سازی شود تا از بروز هرگونه مشکل جلوگیری کرد.

بعد از انجام مراحل فوق، نوبت به تدوین استراتژی تولید و توزیع محتوا، دسته بندی محتوایی و سایر موارد می شود.

چگونه کلمات کلیدی برای وب سایت خود انتخاب کنیم؟

به کلماتی که کاربران در موتور های جستجو تابپ می کنند اصطلاحا کلمه کلیدی گفته می شود و می تواند چند حرف یا یک جمله باشد.

شما برای اینکه بتوانید استراتژی سئو خود را بر روی کلمات کلیدی پاییه گذاری کنید، ابتدا باید بدانید هر کلمه کلیدی چقدر برای کسب و کار شما موثر است و پس از ان بر روی ان کار کنید.

برای این کار شما می توانید از ابزار های زیادی مانند google keyword planner, Keyword tools, semrush magic و یا KWfinder استفاده کنید.

توجه داشته باشید که اینها تنها ابزار می باشند و هیچ تضمینی در صحت گفته آنها نیست!

krw-keyword-magic

چگونه کلمات کلیدی را در وب سایت قرار دهیم؟

صفحه اصلی، فروشگاه، مقالات و سایر قسمت های وب سایت دارای ساختار های متفاوتی هستند ولی این نکته را درنظر داشته باشید که  عناوین معمولا خود نوعی جذاکننده به شمار می روند. در طراحی سایت نیز ما 6 عنوان داریم که با H1 تا H6 نمایش داده می شوند. این عناوین بهترین جا برای درج کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کار شما است.

توجه داشته باشید که نوشتن بیش از حد یک کلمه کلیدی موجب جریمه شما خواهد شد پس به هیچ وجه از این کارها نکنید و اولویت کار خود را مشتریان درنظر بگیرید.

چرا وب سایت من در نتایج گوگل نیست؟

دلایل گوناگونی می تواند باعث ایندکس نشدن و یا حذف جایگاه وب سایت شما از نتایج گوگل باشد. برای بررسی این عوامل اول site:yoursite.com را در گوگل جستجو کنید ببینید آیا گوگل صفحه مورد نظر را شناسایی کرده است یا خیر.

google query search

اگر صفحه مورد نظر در این صفحه نبود که مورد باید بیشتر بررسی شود ولی اگر حضور داشت، به این معنا است که صفحه مورد نظر ایندکس شده است. عدم رتبه گرفتن کلمه شما می تواند یکی از موارد ذیل باشد:

  • سایت شما نوپا بوده و هنوز اعتبار لازم برای حضور در کلمات کلیدی قدرتمند را ندارد. شما نمی توانید انتظار داشته باشید، با طراحی کی سایت و انتشار چند محتوا، یک شبه رتبه یک گوگل را بدست بیاورید.
  • متحوای وب سایت شما کیفیت کافی را ندارد. یکی از مواردی که گوگل بر اساس آن به شما امتیاز می دهد، کییت محتوای شما است. اگر رقبایی قدرتمند تر با محتوایی عالی در آن کلمه کلیدی حضور داشته باشند، شما شانسی برای حضور ندارید و برای رقابت با انها باید محتواهای باکیفیت تولید کنید و تلاش کنید تا اعتبار خود را افزایش دهید.

برخی از دلایل عدم ایندکس شدن وب سایت (نمایش ندادن در جستجوی عبارت بالا) به شرح ذیل است:

  • احتمالا جلوی خزنده های موتور های جستجو (crawler) بسته شده است (معمولا در فایل robots.txt این اتفاق رخ می دهد) و یا از گوگل خواسته شده است تا این صفحات در موتور های جستجو ایندکس نشوند.
  • احتمالا سایت را به تازگی راه اندازی کرده اید و برای گوگل ناشناخته است. لطفا آنرا به گوگل سرچ کنسول متصل کنید تا بتوانید وب سایت خود را به گوگل بشناسانید.
  • احتمالا گوگل شمارا از نتایج خود حذف کرده است. این مورد بسیار نادر است ولی اگر شما از تکنیک های سئو کلاه سیاه استفاده کرده باشید، احتمال این مورد نیز وجود دارد، پس باید تمامی اقداماتی که انجام داده اید را مورد بررسی مجدد قرار دهید.
چرا ترافیک وب سایت من کم شده است؟

در صورت مشاهده چنین چیزی، ابتدا میزان افت ترافیک ارگانیک وب سایت خودتان را چک کنید.

  • معمولا برنامه نویسان، برای اینکه برخی نوشته ها و صفحات را نمی خواهند گوگل قبل از نهایی شدن ببیند، آنها را غیر قابل نمایش یا همان No Index می کنند. اگر در قسمت source کد خود دیدید که صفحه شما no index است (درصورت استفاده از وردپرس) مراحل زیر را دنبال کنید:
    تنظیمات > خواندن > از موتور های جستجو درخواست کن تا محتوارا بررسی نکنند.      (Settings > Reading > Search Engine Visibility)

 

search engine visibility

 

  • به search console مراجعه کیند. اگر وب سایت شما به لحاظ امنیتی دچار مشکل شده باشد یا هک شده باشید، گوگل 24 ساعت تا 48 ساعت زمان می دهد تا مشکل را برطرف نمایید و پس از آن به مرور از دید کاربران محو خواهید شد.

سایر سوالات

لورم ایپسوم متن ساختگی؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی؟

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.

از ما بپرسید