آنالتیکس (Analytics) به آنالیز کاربران توسط مجموعه‌ای از اطلاعات گفته می‌شود که بر اساس رفتار بازدید کنندگان از وب سایت و یا اپلیکیشن موبایل شما جمع‌آوری شده است.

اپلیکیشن (Application) برنامه هایی که به صورت برای گوشی های هوشمند، تبلت ها، ساعت های هوشمند و غیره طراحی می شوند، اپلیکیشن گفته می شود.

تبلیغات بنری (Banner ads) نوعی تبلیغات بر روی وب سایت ها و موبایل ها بوده و اغلب در قالب تصویر است. برای مثال ما از این شیوه تبلیغاتی استفاده می کنیم تا بتوانیم کاربران بیشتری را وارد وب سایت خودمان کنیم.

وبلاگ (Blog) وبلاگ به صفحه وبی گفته می شود که به طور منظم به روز شده و توسط یک فرد نوشته می شود. قالب محتوایی وبلاگ ها به صورت محاوره ای بوده و بر روی یک موضوع خاص تمرکز دارند.

مرورگر (Browser) یک برنامه کامپیوتری است و به شما این امکان را می دهد تا بر روی کامپوتر، موبایل، تبلت و سایر ابزار های خود، به اینترنت دسترسی داشته باشید. برای مثال گوگل کروم، سافاری، اینترنت اکسپلورر و فایرفاکس همگی مرورگر هستند.

میزان کلیک واقعی (Click Through Rate – CTR) به تعداد دفعات کلیک افراد بر روی یک عنصر مورد علاقه (مانند آگهی تبلیغاتی یا لینکی در نتایج جستجوی گوگل) نسبت بر تعداد کل نمایش به کاربران گفته می شود.

CTR = (کل بازدید / میزان کلیک انجام شده) * 100

محتوا (Content) هرچیزی که در دنیای دیجیتال شما با آن سروکار دارید نوعی محتوا به حساب می آید، مانند متن، تصویر، ویدئو، فایل صوتی و … .

تبدیل/هدف (Conversion – Goal) به کاری که شما از کاربرانتان انتظار دارید کفته می‌شود. برای مثال در فروشگاه های اینترنتی، هدف شما می تواند سبد خرید، تماس گرفتن، پر کردن یک فرم و غیره باشد.

بهینه سازی تبدیل (Conversion Optimization) به مجموعه عملیات و تصمیماتی که برای بهتر شدن نرخ تبدیل کاربرانتان اتخاذ می کنید گفته می شود.

نرخ تبدیل (Conversion Rate) میزان تقریبی تبدیل کاربران را نرخ تبدیل می گویند که اغلب توسط ابزار های دیجیتال اندازه گیری می شود.

پرداخت به ازای هر کلیک (Cost Per Click – CPC) نوعی تبلیغات است که شما به ازای هر کلیکی که بر روی تبلیغ شما انجام شده است پول پرداخت می کنید.

خزنده یا عنکبوت (crawler or spider) ابزاری است که به صورت تخصصی برای موتور های جستجو طراحی شده اسشت تا به آنها در پیداکردن بهترین محتواها و اطلاعات مورد نیاز کاربران کمک کند.

دسکتاپ (Desktop) به ابزار هایی که شبیه موبایل ها نبوده و بیشتر شبیه کامپوتر های شخصی یا لپ تاپ ها باشند اصطلاحا دسکتاپ گفته می شود.

تجارت الکترونیک (E-Commerce) به خرید فروش محصولات یا خدمات به صورت آنلاین، تجارت الکترونیک گفته می شود.

ایمیل مارکتینگ (ٍEmail-Marketing) به فرایند دریافت و ارسال ایمیل جهت انتقال دانش، معرفی محصول و خدمات، اصطلاحا ایمیل مارکتینگ گفته می شود.

اچ‌تی‌ام‌ال (HTML) یک زبان نشانه گذاری می باشد و برنامه نویسان از آن برای طراحی ظاهر وب سایت ها استفاده می کنند.

Impressions به میزان باری که شما در دیدرس کاربران قرار گرفته اید را ایمپرشن می گویند. برای مثال امکان دارد وب سایت شما با کلمه کلیدی سئو، 10 هزار بازدید داشته باشید. به این میزان بازدید impression گفته می شود.

ایندکس (Index) فهرستی طبقه بندی شده بر اساس کلمات کلیدی است که بر اساس مرتبط بودن و نزدیکی کلمات، در نتایج موتور های جستجو نمایش داده خواهد شد. (توجه داشته باشید، ایندکس شدن با رتبه گرفتن کاملا با یکدیگر متفاوت هستند)

کلمات کلیدی (Keyword) به کلمات یا عباراتی که شما در موتور های جستجو مورد جستجو قرار می دهید گفته می شود و می تواند بخشی از کمپین های دیجیتال برخی از کسب و کار ها باشد.

صفحه فرود (Landing Page) به اولین صفحه ای که کاربران مشاهده می کنند گفته می شود و لزوما نیز همان صفحه اصلی نیست. به این صفحات لندینگ پیج گفته می شود.

لینک (Link) به تصاویر یا متن هایی گفته می شود که شمارا به صفحه و یا وب سایتی دیگر انتقال می دهند.

موبایل (Mobile Device) به ابزار های قابل حملی گفته می شود که می توانند به اینترنت متصل شده و برنامه های مختلف را بر روی خود اجرا کنند.

لیست طبیعی یا ارگانیک (Organic or Natural Listing) به کلمات کلیدی‌ای که بدون پرداخت هزینه، جایگاهی برای خود کسب کرده اند، اصطلاحا ارگانیک گفته می شود.

لیست پولی (Paid Listing) زمانی که شما به موتورهای جستجو برای نمایش وب سایت شما در نتایج برتر پول پرداخت می کنید، اصطلاحا به آن Paid listing گفته می شود.

Pay Per Click دقیقا شبیه به همان پرداخت به ازای هر کلیک است و شما به ازای تمامی کلیک های انجام شده بر روی تبلیغات، پول پرداخت می کنید.

Query یا Search Term به کلمات یا عباراتی که کاربران برای دریافت اطلاعاتی در موتورهای جستجو وارد می کنند گفته می شود.

Ranking به جایگاه کلمات یا جملات در نتایج موتور های جستجو گفته می شود.

Search Engine ابزاری است که بهترین نتایج بر اساس جستجوی کاربران به آنها نمایش می دهد. محبوب ترین موتور های جستجو عبارت انداز: گوگل، بینگ، یاندکس، یاهو، داک داک گو و … .

بهینه سازی موتور های جستجو (SEO) search engine optimization یا همان بهینه سازی موتور های جستجو به فرایند تغییر صفحات وب، بهینه سازی محتواها و ترویج آن جهت افزایش جایگاه کلمات کلیدی و ورودی ارگانیک به وب سایت است.

Search Engine Marketing (SEM) نوعی تبلیغات است که شما در ازای پرداخت هزینه ای، برای مدتی محدود در رتبه های برتر برخی کلمات کلیدی نمایش داده خواهید شد.

Search Engine Result Page (SERP) به لیستی که پس از جستجوی کلمه یا عبارتی، موتورهای جستجو به شما نمایش می دهند گفته می شود.

Session یا Visit به بازدید کاربران از وب سایت شما، بازدید یا session گفته می شود. این session کاملا متغییر بوده و به نوع تعریف شما بستگی دارد ولی به صورت پیش فرض 30 دقیقه بوده و می تواند شامل بازدی چندین صفحه وب سایت شما توسط کاربر و یا حتی خرید محصولی خاص شود.

شبکه های اجتماعی (Social Media) شبکه های اجتماعی به رسانه هایی گفته می شود که هرکسی در آن دارای صفحه اختصاصی داشته و می تواند محتواهی خود را به صورت آزادانه منتشر کند.

Social Network به مجموعه ای از افراد حقیقی گفته می شود که محتواهایی را تولید و منتشر می کنند.

جذب ترافیک Traffic Acquisition به مجموعه فرایند هایی که منجر به افزایش ترافیک ورودی وب سایت، اپلیکیشن موبایل و یا سایر دارایی های دیجیتال شما می شود گفته می شود.

Unique Visitor به بازدید کننده یکتا در بازه زمانی خاص گفته می شود.

Uniform Resource Locator – URL یک آدرس منحصر به فرد یا محتوایی خاص در دنیای دیجیتالی را URL می گویند. برای مثال rahmansadeghi.com یک URL است.

دیجیتال مارکتینگ

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.